Поштоване колегинице и колеге,
Обраћам вам се након три мјесеца. Последњи пут је то било почетком августа тј. поводом обиљежавања страдања Срба у акцији „Олуја“. Током августа, септембра и октобра Коалиција удружења избјеглица и ја, као њен предсједник, дјеловали смо у неколико праваца:
први. објављено је више Саопштења за јавност (у прилогу су изабрана три саопштења);
друго, на иницијативу Коалиције удружења избјеглица одржан је 03. септембра 2012. године састанак представника 20-так удружења са комесаром за избјеглице Владимиром Цуцићем и његовим сарадницима. Циљ састанка је био да представници удружења упознају комесара Цуцића са проблемима избјеглих и прогнаних лица из Хрватске и Федерације БиХ и затраже активну подршку и помоћ Комесаријата за избјеглице у њиховом рјешавању;
треће, делегација Коалиције удружења избјеглица одржала је више састанака са представницима локалне власти (Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, Градоначелник Зрењанина Иван Бошњак, предсједник општине Стара Пазова Ђорђе Радиновић, предсједник Скупштине Града Сремска Митровица и др.) с циљем да се подстакне рјешавање стамбених и других проблема избјеглих, прогнаних и расељених лица у процесу локалне интеграције;
четврто, одржано је више састанака делагације Коалиције удружења избјеглица са представницима више десетина удружења , која су чланице Коалиције или су неопредељена, у Новом Саду и Београду а с циљем размјене мишљења о начинима заједничког дјеловања у наредном периоду, упознавања са активностима сваког удружења и успостављања сарадње са локалним властима. Посебно је истакнута потреба да се започну разговори о стварању једне јединствене кровне организације наших удружења.
пето, ја сам као, народни посланик , члан скупштинског Одбора за дијаспору и Србе у региону. Наведени Одбор је, досад, одржао двије сједнице и одржао састанке, између осталог, са делегацијама Српског привредног друштва „Привредник“ из Загреба на челу са Николом Лунићем; Српског савеза српских удружења у Шведској на челу са Николом Јањићем; Удружења писаца „Седмица“ из Франкфурта и „Напредног клуба“ из Београда на челу са Чедомиром Антићем. Био сам учесник на Округлом столу који је организовала Игманска иницијатива у сарадњи са Делегацијом Европске уније у Београду на тему „Статусна и имовинска питања грађана у Хрватској и Босни Херцеговини“. Експертски тим Игманске иницијативе на челу са Ратком Бубалом урадио је одличан материјал за дискусију са препорукама. Један од учесника био је и шеф Делегације Европске уније у Србији Венсан Дежер.
шесто, ја сам 30. октобра 2012. године на пренарној сједници Народне скупштине одржао говор поводом приједлога Закона о управљању миграцијама (стенограм говора је у прилогу). Наведени закон предложио је Комесаријат за избјеглице а у Народној скупштини образлагала га је министарка здравља Славица Ђукић Дејановић. Предложио сам, између осталог, да се у оквиру надлежног Одбора за рад, запошљавање и социјалну политику оснује Пододбор за избјеглице и миграције који би контролисао рад Комесаријата за избјеглице и миграције и указивао у јавности, између осталог, на бројне проблеме наших земљака који још увијек нису рјешени.