Коалиција удружења избјеглица тражи од Владе Србије да не повуче противтужбу тужбу за геноцид против Хрватске јер неће допринијети рјешавању отворених питања између двије државе, успостави пријатељских односа и стварном помирењу између српског и хрватског народа. У случају да Влада Србије, донесе одлуку о повлачењу противтужбе то ће значити наставак политике попуштања и лажног помирења преко леђа избјеглих и прогнаних Срба који су оштећена страна. Политика лажног помирења није ни у интересу Србије јер се проблеми држе под тепихом а који могу једног дана да доведу до нестабилности и сукоба у региону западног Балкана.
Коалиција удружења избјеглица је спремна да пристане на повлачење тужбе и противтужбе једино у случају ако српска и хрватска Влада прихвате нашу иницијативу да се, у што краћем року, отвори суштински дијалог и пронађе свеобухватно, правично и трајно рјешење бројних проблема избјеглих и прогнаних Срба и других оштећених грађана. Један од темеља дијалога мора да буде Анекс Г Бечког споразума о сукцесији у коме се јасно наводи да ће свим грађанима бити заштићена и враћена права која су имали на дан 31.12.1990. године а сви уговори склопљени за време рата под пристисцима и претњама биће ништавни.
Ради се о слиједећим питањима: повратак одузете имовине и стечених права (станови, куће, пословни простори, привредни објекти, пољопривредно и грађевинско земљиште, заостале а неисплаћене пензије, динарска и девизна штедња, радни стаж, и др); успостава истих стандарда у суђењима за ратне злочине; рјешавање питања несталих лица; накнада штете за уништену имовину; обиљележавање мјеста страдања Срба током 90-тих година; давање материјалне и моралне сатисфакције породицама жртава; обнова споменика и јавних објеката који су срушени за вријеме рата; ексхумирање посмртних остатака жртава усташког геноцида за време другог свјетског рата, сахрана у складу са хришћанским обичајима и обиљежавање мјеста страдања.
Предсједник Коалиције
Миодраг Линта