Коалиција удружења избјеглица тражи од Владе Хрватске да хитно донесе препоруку државном тужилаштву којом ће одустати од захтјева да Срби, против којих се воде судски поступци, врате уложена средства у обнову порушених кућа јер у њима не живе. Посебно је алармантана ситуација за око 60-так српских породица са подручја општине Пакрац и Дарувар. Хрватски судови су донијели пресуде да наведене породице морају да врате уложена средства у обнову у висини од 30.000 до 50.000 евра. На овај начин Хрватска крши темељно људско право на несметано уживање приватног власништва што гарантује Устав Хрватске (члан 48) и Европска конвенција о људским правима и грађанским слободама.
Наводимо примјере српских повратника којима је, пресудама хрватских судова, наложено да врате уложена средства у обнову: породица Лазић мора да врати 50.000 евра; породица Вуклиш – 50.000 евра; породица Томић – 43.000 евра; породица Гојковић – 40.000 евра; породица Анђелић – 34.000 евра; породица Николић – 34.000 евра; породица Босић – 33.000. евра; породица Кукић – 30.000 евра, породица Грашар – 30.000 евра и др. Пошто наведене породице немају тражена средства хрватски судови доносе рјешења о извршењу наплате принудним путем на оствареним пензијама и продајом некретнина (куће, земљиште). У случају породице Томић суд је за данас тј. 06.02.2014. године заказао рочиште за процјену и принудну продају њихове обновљене куће.
Хрватска је маја прошле године усвојила измјене и допуне Закона о подручјима посебне државне скрби којима је брисана дискриминаторска одредба да власник обновљене куће мора у њој да живи најмање 10 година и да је у том року не смије продати, поклонити или на било који други начин отуђити без сагласности надлежног Министарства. Међутим, хрватска општинска и жупанијска тужилаштва нису, још увијек, одустала од тужби које су подигле против српских повратника прије наведених измјена и допуна Закона о подручјима посебне државне скрби.
Предсједник Коалиције удружења избјеглица
Миодраг Линта